Přepravci již doručení do Vánoc negarantují, využijte osobní odběr v Ostravě.

Liqvére Griotka 20% 1l

Poctivá, ručně vyráběná griotka z jižních Čech.

 

Můžeme doručit do:
27.12.2024
Možnosti doručení
Skladem (11 ks)
Kód: LO023
329 Kč 272 Kč bez DPH 329 Kč / 1 l
Kategorie: Ovocný likér
Země původu: Česká republika
Objem: 1l
Obsah alkoholu: 20%

Poctivá, ručně vyráběná griotka z jižních Čech. Je vyrobena z višňové šťávy (60%), třešňového destilátu a velejemného lihu dále také obsahuje vodu a koncentrát.  Zbytkový cukr 300 g/l. Obsahuje stabilizátor(kyselinu citronovou) a aromata. V samé blízkosti blatenského zámku postavil baron František Hildprandt roku 1812 cukrovar, přestavěný v roce 1885 na lihovar. Od té doby se traduje výroba jak lihu, tak konečných výrobků, především ovocných destilátů. Po druhé světové válce byl lihovar začleněn do Západočeských lihovarů. V rámci restituce přešel zpět do vlastnictví rodiny Hildprandtů. Snahou majitelů je navázat na rodinné tradice a podle rodinných receptů vyrábět vysoce kvalitní destiláty a likéry.

5
0x
4
0x
3
0x
2
0x
1
1x
Nevyplňujte toto pole:
1
Š Avatar autora | 5.9.2023
V popisu produktu LIQVÉRE GRIOTKA bylo uvedeno „Je vyrobena z višňové šťávy (60%), „ale dle údajů na etiketě obsahuje pouze vodu a koncentrát což je něco zcela jiného , také bylo uvedeno že „vyrobená z přírodních složek, bez chemických přísad a barviv“ ale dle údajů na etiketě obsahuje stabilizátor(kyselinu citronovou) a aromata. Kdyby tato informace byla uvedena v popisu zboží tak bych si tento produkt neobjednal. Chuťově produkt nic moc , díky přítomnosti kyseliny citronové je příliš kyselý a použité aromata chutnají uměle.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Zámeckou palírnu v Blatné založil v roce 1885 baron František Hildprandt. Rodina Hildprandtů přišla v polovině minulého století o veškerý majetek a byla násilně z Čech vystěhována. Nějakou dobu pobývala v Etiopii, následně v Německu a na začátku devadesátých let se vrátila zpět do Blatné, kde obnovila výrobu ovocných destilátů. Dnes se ve společné zámecké palírně pálí české ovoce, kvasí, aby neztratilo své aroma a kvas se třikrát destiluje a ponechává dlouho zrát, tak aby se pořádně vydýchal.

Zpět do obchodu